معرفی

گروه شرکت‌های ایبکو، در حوزه‌های معادن، صنایع معدنی، صنایع کشاورزی و غذایی فعالیت می‌نماید.

ایبکو بر اساس استراتژی‌های سرپرستی خود، کسب‌وکارها را در سه قسمت کسب‌وکارهای استراتژیک، کارکردهای منابع مشترک و کارکردهای خدمات مشترک، تعریف کرده است.

کارکردهای خدمات مشترک، برای خدمت‌رسانی متمرکز به کسب‌وکارها و در صورت لزوم نظارت بر آن‌ها ایجادشده‌اند و به دلایل تخصصی یا مقیاسی، متمرکزشده‌اند. ازجمله، کارکردهای معماری سازمانی، استراتژی، مدیریت اطلاعات، ایمنی، کیفیت، مالی، منابع انسانی، حقوقی، حراست و ارتباطات در این گروه قرار دارند.

کارکردهای منابع مشترک، در قبال منابع یا قابلیت‌های خاصی متمرکز شده‌اند و با استفاده بهینه از منابع در سراسر سازمان، مزیت رقابتی بیشتری را ایجاد می‌نمایند. از جمله کارکردهای طراحی و ساخت، مدیریت پروژه، لجستیک و بازرگانی، در این گروه قرارگرفته‌اند. ادامه

در این بین، کارکرد طراحی و ساخت مشتمل بر طراحی زیرساخت، طراحی تجهیزات و ماشین‌آلات، ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات، اجرای زیرساخت و درنهایت نصب و راه‌اندازی آن‌ها، به کسب‌وکارهای استراتژیک در تحقق زیرساخت‌های اساسی‌شان کمک شایانی می‌نماید.

از مهم‌ترین اجزای این مجموعه، واحد پژوهش و توسعه فناورانه مهندسی مکانیک و کارخانه ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات می‌باشند.

کسب‌وکارهای استراتژیک، مجموعه‌ای از واحدهای کسب‌وکار مرتبط هستند که استراتژی رقابتی مشخصی را دنبال کرده و اغلب، کنترل بیشتری بر عناصر زنجیره ارزش و مدل کسب‌وکار خود اعمال می‌کنند.

اولین کسب‌وکار استراتژیک این گروه، گروه معادن هستند، که با فعالیت مهندسی اکتشاف شروع و پس از انجام فعالیت استخراج، کانی معدنی قابل‌فروش یا آماده برای عملیات فراوری را حاصل می‌نمایند.

از مهم‌ترین اجزای این مجموعه، واحدهای ژئومتیکس، زمین‌شناسی و اکتشاف، و معادن خان خاتون و طرز می‌باشند. ادامه

مجموعه بعدی، گروه صنایع معدنی هستند که با فعالیت‌های تحقیقات فراوری، روش‌های به‌روز و متناسبی را برای فراوری کانی‌های معدنی ایجاد و با عملیات فراوری، کانی معدنی را تبدیل به کنسانتره و شمش می‌نمایند. در ادامه و با انجام عملیات تکمیلی، ورق گالوانیزه و نیز آنود، دیگر محصولات این گروه پدید می‌آیند.

از مهم‌ترین اجزای این مجموعه، واحد تحقیقات فراوری و کنترل فرآیند و کارخانه‌های فراوری خان خاتون و ساوه می‌باشند. ادامه

کسب‌وکار بعدی، گروه صنایع کشاورزی و غذایی می‌باشد که از مهم‌ترین امور آن، تحقیقات کشاورزی، عملیات کاشت، داشت و برداشت محصولات خاص کشاورزی، و تولید نشا و نیز محصولات بسته‌بندی‌شده آماده مصرف می‌باشد. همچنین این گروه با فراوری مواد غذایی، محصولات متنوع و خاصی را همچون میوه خشک، ارائه می‌دهد.

از مهم‌ترین اجزای این مجموعه، گلخانه جیرفت، کارخانه میوه خشک ماهان و هاب تحقیقات و فراوری خرما می‌باشند. ادامه

همچنین کارکرد لجستیک مواد فسادپذیر که با سرمایش اولیه شروع و در ادامه، بسته‌بندی برای حمل، حمل سرد، انبارش، و درنهایت توزیع سرد را دربر دارد، مکمل زنجیره‌های ارزش کشاورزی و غذایی است.